Co s sebou vozit na kole a proč

Problém lze také podat jako rozdíl mezi cyklistou flegmatikem, který spoléhá na štěstí, že jej nic nepotká nebo naopak on potká jiného cyklistu, který bude patřit k druhé skupině tzv. pedantů. Flegmatici vozí jen sebe a peněženku, ti druzí pak skoro vše.

Pokusme se najít rozumný kompromis.

Vozit s sebou na kole lze vše možné, záleží na typu vyjížďky, zda se jede jen na nákup, do těžkého terénu, či na silniční šleh, na krátký výlet nebo vícedenní expedici.

Servis kola

Sem patří příslušenství, které vozí většina cyklistů. Jde nejčastěji o multifunkční nářadí, které postačí na základní opravy.
Druhou nezbytnou skupinu pak jsou věci pro opravu defektu. (viz. Jak na poškozenou duši). Samozřejmě nejvhodnější je mít připravenu náhradní duši, a pro jistotu ještě lepení, a pochopitelně nezapomenout montážní páky (bývají součástí některých nářadí) a spolehlivou pumpičku.
Třetí skupinu tvoří drobnosti, které lze doporučit. Jde například o kousek měkkého drátku a pevné stavební pásky, vhodné jsou i menší elektrikářské stahovací pásky, hodit se může řetězová spojka a malá ampule s olejem. Vše lez zabalit do měkkého hadříku, kterým lze očistit ruce. Do brašničky s nářadím doporučujeme složit a uschovat bankovku.
Zcela jiné potřeby pak nastávají, pokud pojedete na těžko na několika denní expedici, natož do exotických krajin. Zkušení cestovatelé pak vozí náhradní pláště, více duší, náhradní dráty do výpletu, lanka, brzdové špalky, ale třeba i celou přehazovačku. K nářadí pak obvykle přibude i multifunkční nůž, který mimo jiné ukrývá kombinačky.

Servis jezdce

Svoji péči vyžaduje i samotný pán stroje, tedy cyklista. Zde to začíná pitným režimem, to je košík a v něm plný bidon vhodné tekutiny. Nepohrdejte obyčejnou vodou, kromě pití se hodí k umytí. Energii můžete doplnit z tyčinek a gelů, nebo bonbonů z hroznového cukru.
Nezapomeňte na hygienické potřeby. Sem patří pochopitelně toaletní papír, ale také lahvička s hygienickým gelem, případně vlhčené ubrousky.
Pokud jedete na delší výlet, je dobré přibalit pláštěnku nebo skladnou větrovku. Již jen proto, že pokud je máte sebou, pršet určitě nebude. A naopak …

Zdraví jezdce

To co platí o pláštěnce lze tvrdit i o cyklolékárničce. Na trhu lze vybírat ze široké řady v ceně od 100 Kč do 700 Kč, záleží nejen na vybavenosti, tedy na obsahu, ale i na obalu.
Obsah by měl zajistit ošetření menších ran, oděrek, větší takové ošetření, aby se dalo dojet k pomoci nebo na ni počkat. V druhém případě se hodí záchranná izotermická přikrývka, která chrání před chladem či horkem, navíc je dobrou signalizací pro záchranáře.
Před výletem si zkontrolujte stav baterie ve svém mobilním telefonu, a ten pak nezapomeňte v nabíječce. Snad jej nebudete potřebovat.

Viditelnost

Je rozdíl vidět nebo být viděn. Při každé vyjížďce byste tedy měli zvážit, zda nebude hrozit návrat za soumraku, či dokonce za tmy, a podle toho zvolit vhodné osvětlení. Pokud nechcete hyzdit svůj krásný stroj velkými blikačkami, pro příležitostné použití stačí blikačky malé, silikonové (samozřejmě vepředu bílá, vzadu červená), které se vejdou do brašničky s nářadím. Na cestu před sebou sice moc neuvidíte, ale vy viděni budete. Sebesilnější přední světlo vám sice zajistí, že dobře uvidíte na cestu a nepřehlédnou vás protijedoucí vozidla, ale zezadu budete se slabou červenou blikačkou takřka neviditelní.
Odrazky na kole lze nahradit reflexními prvky na oblečení nebo odnímatelnými páskami.

Vše upravuje příslušný zákon, který prvky viditelnosti rozděluje do dvou skupin:

Rozebírat detaily by vydalo na samostatný článek, více naleznete například na stránkách: www.ibesip.cz.

Zabezpečení kola

K nepovinné, ale takřka nutné výbavě jízdního kola patří i jeho zabezpečení, zvláště pokud jej budete odkládat a opouštět. Zámků je široká řada, kde spolehlivě platí, že kvalita něco stojí, ale na druhé straně také znamená větší zabezpečení kola. Zamykat kolo za několik desítek tisíc Kč zámkem z asijského obchodu je přinejmenším pochybné.

Další doplňky

Opět záleží na způsobu vašeho využívání kola. Něco jiného si dokoupí sportovec, něco jiného pak městský cyklista.

Blatníky
Existuje velká škála blatníků od symbolických až po ty co objímají větší obvod kol a mají důkladné zástěrky.

Zvonek
Velmi opomíjený doplněk, který oceníte především ve městě, kde se po cyklostezkách rádi pohybují chodci.

Nosič
Opět individuální volba. Pro cestovatele jeden z nejdůležitějších doplňků. Pro jiného jen eliminace batohu na zádech.

Stojánek
Určitě patří na městské kolo a stroje na expedice. Stojánek ochrání vaše kolo před poškrábáním například o zeď.