Kontrola kola před první jarní jízdou

Byla zima, byly sjezdovky nebo byly běžky a nastává jaro. Většina medvědů, ale i jízdních kol se probouzí do nové sezóny. V obou případech je zapotřebí zkontrolovat stav organismu, v případě kola mechanismu.

Elegantním řešením přípravy jízdního kola na novou sezonu je nechat jej servisně ošetřit dopředu, tedy po poslední podzimní vyjížďce (viz. Jak uskladnit kolo na zimu).

Pokud spoléháte na svoje ruce a svoji zkušenost, můžete se do kontroly před novou sezonou pustit sami.
V podstatě jde o variaci na odložení kola před zimou, ale takřka v opačném pořadí.
Lze předpokládat, že před zimou jste přinejmenším své kolo umyli a promazali.
S oteplením pak nastává touha vyjet na kole do přírody, ale mezi tím stroj stál několik měsíců kdesi uschován. Jak jej znova rozhýbat?

Lze očekávat, že v průběhu zimních měsíců jste své kolo alespoň vizuálně zkontrolovali. Přinejmenším proto, zda stále stojí na svém místě. Pokud je vše v pořádku, po těch několika měsících zimní odstávky je potřeba zkontrolovat následující:

Seznam úkonů je to dlouhý, ale většinou jde o rutinní činnosti, které zvládne většina cyklistů i bez speciálního náčiní.
Pokud si na takovouto kontrolu sami netroufáte, předejte kolo do našeho odborného servisu, kde mají nejen potřebné zkušenosti, ale i technické zázemí. Ovšem na jaře bývá v servisech více práce, takže vaše první vyjížďka se může třeba o týden oddálit.


Chci předat kolo do servisu