Uskladnění kola na balkoně. Ano či ne?

Zvláště obyvatelé malých bytů musí často řešit při ukládání kola nerudovskou otázku: „Kam s ním?“ Pokud k bytu patří balkon, ihned se nabízí zdánlivě jednoduché řešení: sem! Ovšem odkládání bicyklu na balkon (zvláště u panelových domů, jde ve skutečnosti nejčastěji o lodžii) má několik svých úskalí. Podívejme se na ně.

Jako první se samozřejmě nabízí krádež, zvláště z nižších pater, ale pro chtivého zloděje počet pater nehraje roli. Byla odcizena kola i horolezeckým způsobem, tedy z hora ze střechy.
Větší překážou jsou mříže, ale kdo by za nimi chtěl bydlet, případně kompletní zasklení. Ale když už se zloděj rozhodne, oboje překoná, nejspíš hrubou silou. Rovněž pojistné plnění v tomto případě může být ze strany pojišťovny zpochybněno.

Pokud již není zbytí a kolo musí na balkon či lodžii, hrozí mu další nebezpečí, především ze strany povětrnostních vlivů.
Co vlastně kolům na balkoně vadí? Takto uskladněné bicykly podléhají střídání teplot, a to nejen v průběhu roku, ale i přes den. Dále může být kolo vystaveno přímému slunečnímu svitu, tedy působení UV záření, které nesvědčí pryžovým a plastovým součástkám. No a samozřejmě je zde vlhkost, nejen atmosférická, ale i možnost přímé vody při prudkých deštích.

Míra těchto ohrožení se odvíjí od uspořádání daného prostoru. Nejlépe jsou na tom majitelé zasklených lodžií, tedy klasický zasklený panelákový „balkon“. Pokud je zasklení kvalitně provedeno, eliminuje většinu nepříznivých vlivů, především teplotní výkyvy a déšť. I v tomto případě je však dobré kolo zakrýt neprůhlednou plachtou, jednak bude chráněno před slunečními paprsky, ale také před nechtěnými pohledy přílišných zvědavců.

Horší situace, jak pro majitele, tak pro kolo nastává u prostor odkrytých či zamřížovaných, což je v důsledku totéž. Zde by před každým odložením kola, zvláště tím dlouhodobým, mělo předcházet promazání stroje (viz. Pravidelná údržba). Zakrytí plachtou je pak samozřejmostí, bude chránit i před přímým sluncem nebo deštěm, ale před vlhkostí a střídáním teplot nikoliv.

Ať odkládáte své kolo na jakýkoliv balkon či lodžii, i zde je dobré kolo zabezpečit proti odcizení obdobně, jako když stojí na ulici. To je uzamčení k pevné překážce, například k zábradlí, a pokud to nejede, tak k tomuto účelu zazděnému kovovému oku. Existuje jednoduchý trik, jak případnému zloději jeho akce ztížit, stačí vyndat sedlovku se sedlem. Takto ochuzený lup se opravdu těžce prodává.